haileyhenriques32 haileyhenriques32
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $1.75. What is the cost of oranges, in dollars per orange

Respuesta :

wbusche580 wbusche580
  • 23-10-2020
$0.25 per orange. Or .25:1
Answer Link

Otras preguntas

Mountains that form when large areas of Earth gradually move skyward as a unit are called _______ mountains. A. impoverished B. low-lying C. improvisation
What land feature is considered most responsible for the continued outbreak of the plague during Shakespeare’s time? Holy Trinity Parish Church River Thames Glo
So we grew together,       Like to a double cherry, seeming parted,       But yet an union in partition; In this passage, Helena is referring both to
What were the causes of the Panic of 1819?
Please help, 1.What role did Enlightenment ideas play in the development of the United States? Give at least two examples to support your answer. 2.How are the
Where was famed illusionist and escapologist Harry Houdini from?
Which one of the following short stories takes a series of completely ordinary events and develops them into a character study? A. "Young Goodman Brown" B. "P
the hour hand of a clock moves from 3 to 8 o'clock through how many degrees does it move
The population of Florida in 2010 was 18,801,310 and the land area was 53,625 square miles. The population increased 5.8% by 2014. To the nearest whole number w
Explain the process of mitosis in a tissue culture for normal cells.