nathanf29
nathanf29 nathanf29
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound


plz put in comments i dont have brainly plus :/

Respuesta :

austinking918
austinking918 austinking918
  • 25-10-2020

Answer:

you take 7.50 and divide it by 3 which equals $2.50

Answer Link

Otras preguntas

Pls help will give brainly
is there a heap t storing seven distinct elements such that a preorder traversal of t yields the elements of t in sorted order? how about an inorder traversal?
5 ≤ 12 - m, if m = 8
Who founded the National Woman's Party and called for a constitutional amendment to give women the right to vote? O Susan B. Anthony Jeanette Rankin O Alice Pau
Which group provides access to medicines and medical supplies that can keep a community healthy? A.wastewater treatment staff B.sanition workers C. Cooperative
its hard working student for my mommy and baby milk​
Which government principle most closely lines up with the 4th Amendment?
What is the purpose of Creative Commons? A) for teachers to use famous protected artworks B) for people to copy artwork created by other artists C) for artists
i need a moral, any moral is okay !! I just need it for a fable I need to write coming up ANY HELP IS APPRECIATED ​
An algorithmic solution to a problem is one in which a. a learned set of rules is used in answering the problem. b. the answer is arrived at by using the availa