leahsmalley888
leahsmalley888 leahsmalley888
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

75 basketballs cost $1,143.75. Find the unit rate in price per basketball.​

Respuesta :

adanmamilton adanmamilton
  • 26-10-2020

Answer:

$15.25 per basketball

Step-by-step explanation:

1,143.75/75=15.25

Answer Link

Otras preguntas

What does x equal if 2.3-5x=3x-5.7 and can you please explain how to do this thanks?
Opposite of POTENT: (A) feeble (B) comparable (C) frantic (D) imposing (E) pertinent
what value of x makes the equation square root of x-5=4 true?
what is the modern names for these countries aegyptus   Britannia  Hispania Sicilia terraconcesis Cyrenaica Italia Belgian
How can two substances be made up of the same two elements but have very different properties?
Chickasaws and cherokees both succeeded in.............
Mr. Walton ordered 12 pizzas for the art class celebrattion. one fourth of the pizzas had only mushrooms. how many of the pizzas had only mushrroms?
what is 144 over 324 simplified
Michael made a queen size quilt that was 8  feet long.  its area was 64 square feet.  What was its perimeter
-2(x+3y)=18 solve for y!