edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of a bottle of diet coke is $0.59 when sold in a package of 6. Individual
bottles cost $1.39 each. What is the least amount of money Mrs. Cosme can spend on 10
bottles of Diet Coke

Respuesta :

cjeacms
cjeacms cjeacms
  • 21-11-2020

Answer:

9.1

Step-by-step explanation:

he needs one box

he needs 4 individuals 1.39×4=5.56

6 x.59=3.54

5.56+3.54=9.1

Answer Link

Otras preguntas

3 - 24 divided by 8 + 4 square
Two social issues that could lead social injustice
What impact has the Nigerian Civil War had on Jonathan's point of view? He feels lucky if his family is alive and has access to the basic necessities of life. H
whats tge main difference between a metaphor and a simile
Can you check and male sure this is all correct. This is what i want to say. I would like to visit France in December. During the winter the temperature un Fran
where is the great Lakes located
A quarterback takes a hard hit and is carried off the field on a stretcher. Why might he have a better chance of recovery than quarterbacks of previous generati
Which geographic features gave rise to early civilization?
Simplify the expression 8^2 +9 (12/3x2)- 7
evaluate 2a-b for a=2 and b=3 A.1 B.4 C.19