CalebRanney
CalebRanney CalebRanney
  • 22-11-2020
  • Chemistry
contestada

In bulk, jelly beans cost 18 cents per ounce.
What is the cost of the jelly beans in dollars per pound?

Respuesta :

tasu
tasu tasu
  • 22-11-2020

Explanation:

One pound is equal to 16 ounces. One pound of jelly beans cost $2.88p

Answer Link
Jackson15939 Jackson15939
  • 14-03-2021

Answer:

$2.88

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 517? And how do I show my work.
Which of the cranial nerves is named for the fact that it wanders, that is, innervates structures throughout the thorax and abdomen?
I need some help on these problems: 1) A swimming pool measures 9.0 m long by 3.5 m wide by 1.75 m deep. What mass of water in metric tons (1 metric ton = 1000
Any movies related to space?
The Joint Photographic Experts Group developed the ___________ graphic format. It is important to include the ____ attribute of the tag because some people us
5. Pop music has often been seen as youth music. Why do you think pop music appeals to younger individuals? How has the industry promoted this idea?
Michael is cooking Thanksgiving dinner for 50 people. He can feed 10 people with one turkey. he wants each person to have turkey, 2 ears of corn, and one piece
Evaluate: xm - 2m if x=-2 & m= -3
Exit select all the answers that apply. ocean water is more likely to sink if it is: a. colder b. saltier c. warmer d. less salty
More than 450 students went on a field trip. Ten busses were filled and 5 more students traveled in a car. What is the minimum number of people on each bus?