quinlanbakker quinlanbakker
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

You pay $144 for 12 pounds of mangoes. How much does it cost for 1 pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2020

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

$144 = 12 mangoes

Divide both sides by 12

$12 = 1 mango

Answer Link

Otras preguntas

An office building grosses $850,000 per year and expenses of 35% of the gross. If the property is capitalized at 12% what is its value?
An apple is cut into 6 equal slices nancy eats 2 of the slices what fraction of the app is left
Brainliest!!! Felicia paid $125 to join a tennis club and gets two uses free. She pays an additional $5 Everytime she uses the clubs courts afterward. She does
The sum of two integers is -15. The product of the two integers is 54. What are those two integers a. -6 and -9 b. -6 and 9 c. 6 and 9
HELP WILL GIVE BRAINIEST ON A UNIT ASSESSMENT NOW!!!! Which sentence uses the word minute properly? A. There was a minute recipe in the magazine that I was dyi
The Magna Carta included the important constitutional principle that established A. supremacy of Parliament B. government based on the rule of law C. equal ri
help me on math anyone??? ​
Which of these were included in the salt i treaty? Check all that apply. 1)A cap on nuclear arms 2) a ban on nuclear arms 3) an end to proxy wars 4) a limit on
If I was born on January 28,2004 what date will I become 15 and 1/2
Which sentence best connects the two ideas? The park benches need a new coat of paint, so we should volunteer to paint them. The park benches need a new coat of