dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

Describe how trade contributed to United States territorial growth.
Describe how trade contributed to United States territorial growth.
How can you tell 7/10 is greater than 1/2
what part of speech is abundant
kelly is 66 inches tall. Lucas is 72 inches tall. What is the ratio of Lucas's height to Kelly's height in simplest form? (: also, explain please!
Harold's old school has 52 sixth graders and 39 seventh graders, what's the ratio of 6th graders to 7th graders in simplest form? (:
Why did the colonists fought back against the British rule?
An object has a weight of 5.10 Newtons (N) at sea level, where the acceleration due to gravity is 9.81 m/s2. What is the acceleration due to gravity on the obje
1) A clerk have y dollars, all in $10 bills. What expression repression the number of $10 bills the clerk has?2)A concert ticket costs p dollars for an adult an
Why did the colonists fought back against the British rule?