celienmatta celienmatta
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 pear is 2 cents more than the cost of 1 apple.
Find the value of a and the value of p

Respuesta :

kithu13
kithu13 kithu13
  • 23-11-2020

If the value of apple = x

The value of pear = x + 2 cents

Answer Link

Otras preguntas

What factors led to egypt losing its isolationist perspective in the near east?
Which ability does the following example represent? you work an eight hour shift collecting money at highway toll stops. a. assertive b. persuasive c. systemati
A group of 40 people will plant a field that is 58 acres. Assuming the job is split equally, how many acres must each person plant?
How is biodiversity related to the biosphere?
Who does negative number times negative number equal a positive number?
Pizza cost $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost
What is number ll I'm in advanced math and this is the only one I don't know. I'm in the 7th grade and in 9th grade math please help me.
What is the value of x in the equation x – y = 30, when y = 15?
Identify the following as a suspension or a colloid. fog
Which of these substances acts as a buffer? blood lemon juice curd