gsgsgsghf gsgsgsghf
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.39 or 8 bagels for $5? Explain

Respuesta :

Janaabdelghany Janaabdelghany
  • 23-11-2020

Answer: 8 bagels for 5

Step-by-step explanation:so you’re going to divide the price to the quantity which will be 5/8= 0.6

3.39/6=0.56 ans you’ll take the 8 bagels for 5 because one bagel is approximately like the 6 bagels for 3.39

Answer Link

Otras preguntas

A & B can finish a piece of work in 16 and 24 days respectively. They work together for 6days and left the works.In how many days can be complete the remain
Simplify 8^3 using scientific calculator
how are glucose molecules used inside a cell
Volleyball Quiz (PLZ HELP) Question 1 (1 point) You must be serving to earn points Question 1 options: True False Question 2 (1 point) You are allowed 2 serv
1 How would life on Earth change if water did not naturally exist in all three states in the range of temperatures on Earth? 2 How are scientists using data on
What scandal led to the investigation of five senators because of five senators because of the collapse of many financial institutions?
Please help me with this
What does the word broil mean in this excerpt from Macbeth? danger enemy battle courage
NEED THE ANSWER PLEASE...
What are noble gases?