angelinagalindo127
angelinagalindo127 angelinagalindo127
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

i need help with this

i need help with this class=

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 24-11-2020

Answer:

3 pairs for the price of two.

Step-by-step explanation:

$10 per pair

  • 3 x 2

then:

3 pairs costs $20

20/3 = $6.6667 each pair

  • Buy one and get 25% of the second

25% = 25/100 = 0.25

then:

first pair $10

second pair: 10 - (10*0.25) = 10 - 2.5 = $7.5

first + second pair = 10 + 7.5 = 17.5

2 pairs costs $17.5

17.5/2 = $8.75 each pair

then:

the best deal:

3 pairs for the price of two.

Answer Link

Otras preguntas

(?,7) is on the line y = 2x + 5. Find the other half of the coordinate.
English has borrowed a lot of words from others langages. Mach the words to the languages. 1. bank a. turkish 2. tea
A community of living things together with their environment is a(n)
1. The Bantu migration took place over thousands of years. * True False
Among the following words, which one derives its prefix from an old verb meaning to learn?
Does the greenhouse effect refer to growing crops indoor?
number 31 please guys!!!!!
The country of Oman is ruled by a single individual who is not constrained by any laws. What kind of government does this represent?
Why did Northerners in congress accept California's application for statehood while Southerners rejected it?
why is 1/6 greater than 1/8