heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

The Jack Spaniel had serveral puppies but the Great Dane has no interest in caring for the pups. Why do you think this is the reason?
Linear equations in two variables Graph y = -4 then explain why it is not a function, can somone ELI5
What is the mode of the data?
which statement best summarizes the main point of chapter 5 in Fast Food Nation
Read the excerpt from "Birdfoot's Grampa.” The old man must have stopped our car two dozen times to climb out and gather into his hands the small toads blinded
Which graph is an example of a function whose parent function is y = StartRoot x EndRoot? On a coordinate plane, a curve starts at (negative 1, negative 1) and
Imagine your class has gone for a week’s academic trip at the coast, you visited the following places : Shimba Hills National Park Wasini Island Diani public
Solve A. A bag has 18 marbles of three different colours. There are twice as many red marbles as blue ones. There are two fewer green marbles than blue ones. Fo
which part of the body contains enyzmes that break down protein
Select all that apply. Which of these ads features a condemnation? Try Pain Be Gone, the latest after sport medicated joint cream; you won't regret it! Speeding