bn274641 bn274641
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

If A pizza has 8 slices and sells for $12. At this rate, how much would 15 slices cost?

Respuesta :

rrankin
rrankin rrankin
  • 24-11-2020

Answer:the answer is 11

Step-by-step explanation:

pls give brianlyist

Answer Link
lozapipa13 lozapipa13
  • 24-11-2020

Answer:

$22.50

Step-by-step explanation:

8 slices = $12

8/4 = 2

$12/4 = $3

8 + 6 = 14

14 s = $21

1 slice = $1.50

* 15 = $22.50

Answer Link

Otras preguntas

In a particular environment there is plenty of food, water, cover, and space to support a large population of pheasants, but a larger quantity of predators are
The acceleration of an object due to gravity is 32 feet per second squared. What is acceleration due to gravity in inches per second squared? inches per second
formed food is the only limiting factor that keeps population from ground to large
0.5(2a-3)-0.1=0.4(6+2a) Pls show work
In A White House Diary, where was Lyndon b. Johnson sworn in as President? a. in the hospital b. in the White House c. on the plane d. in the Senate
why were abolitionist opposed to how cotton was produced in the south
Radio and television media perform a public service in the field of political education by: a. informing consumers of the products sold by their sponsors. b.
How do you say hey in spanish
On Earth's surface, the weight of an object equals the product of its mass and _____. v, the speed of the object G, the constant of universal gravitation g,
why can people float effortlessly on the dead sea?