lawaii1018 lawaii1018
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 12 widgets is $7.50. How much will it cost to buy 52 widgets?

Respuesta :

Yonkers1325 Yonkers1325
  • 24-11-2020

Answer:

$32.50

Step-by-step explanation:

To answer this question, find the price per widget by dividing $7.50 by the number of widgets (12)

7.50 / 12 = 0.625

You may be tempted to round to 0.63 here, and maybe that is what your teacher wants, but typically you save rounding for the end of your calculations. So let's keep the price-per-widget at 0.625 and multiply it by the 52 widgets to find the total cost.

0.625 * 52 = 32.5 or $32.50

Answer Link
ulziihshg
ulziihshg ulziihshg
  • 24-11-2020
12 : $7.50= 52 : x
x = $7.50*52/12
x = $32.5
Answer Link

Otras preguntas

please help me asap ty..
ASAP……….HURRY…………PLS
WILL GIVE BRAINLIEST
if a ball with a mass of 5.0 kg has a momentum of 50.0 kg•m/s, what is its velocity?
free brainlest if anyone knows how much red stripes on the American flag
what is 10:15 pm in spanish? (in words) what is 9:30 am in spanish ( in words) what is 8:45 in spanish? ( in words) what is 1:00 pm in spanish ( in words)
A 3 -2 -1 0 2 3 4 В. The midpoint of AB = ([?],[ ]) Enter
En un barrio de 3.120 habitantes, se realizó una encuesta a 620 sobre la preferencia por comer huevo al desayuno todos los días, contestando que, si le gusta 18
2. Do/you/how/often/to/your academic counselor/go
What is the mission or goal that Brian is trying to accomplish in Chapter 18? 1. to get the survival pack from the plane 2. to rebuild his campsite 3. to make a