thomaria26 thomaria26
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Lucas bought 3 iPads for a total of $360. At this rate, what is the cost of 2 iPads?

Respuesta :

Jinglejangle13265
Jinglejangle13265 Jinglejangle13265
  • 24-11-2020

Answer:

240

Step-by-step explanation:

360 divided by 3 is 120 so 2 times 120 is 240

Answer Link
yuh907
yuh907 yuh907
  • 24-11-2020
240 because you have to divide
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me? I think it might be (D) but I'm not sure...And I need the answer as soon as possible!Which best explains why a washing machine repre
The owner of a car wash calculates that by hiring one additional worker, the car wash can wash 50 more cars per week at an average of $5 per wash. The owner wil
The _____________ makes(s) up most of the VOLUME of an atom.
Do you write a number divided by zero or zero divided by number
which of the following is a challenge faced by developing nationsA. Growing population B. Increased saving C. Declining population D. Lack of effort
What is the distance between the two points?
For most substances, the density of the solid form is slightly greater than the density of the liquid form. Water, however, is different. It is slightly less de
which textual edvidence from the interlopers supports the conclusion that hatred feeds on itself
All integers are rational numbers true or false please explain
Question 6 of 10 10.0 points is it always worthwhile gathering more information about customer needs and preferences?