debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you were getting ready for a soccer game and wanted to have a snack that would give you energy for the entire game. Which snack should you eat: a conta
the man that was rumored to be shot by the Ku Klux Klan
write an assay on Indian railways.
i need help find a complex sentence in my essay ?
How did Houston influence the annexation of texas to the united states in his secound term
Add the following polynomials, then place the answer in the proper location on the grid. write answer in descending powers of x.( 3.2x^3 4.8x 3.7)( 2.1x^3+6.3x-
Find x. Figure not drawn to scale.
2. A toolbox is carried from the base of a ladder at point A as shown in the figure. The toolbox comes to a rest on a scaffold 5.0 m above the ground. What is t
Jamal ate a fourth of a bag of peanuts his three friends ate equal shares of the remaining peanuts which expression represents the peanuts that each friend ate
Sophia has saved $45. She got a summer job mowing lawns, and gets $6 for every lawn she mows. How many lawns does Sophia need to mow to save exactly $87, the co