The phone company NextFell has a monthly cellular plan where a customer pays a flat monthly fee and then a certain amount of money per minute used on the phone. If a customer uses 260 minutes, the monthly cost will be $114. If the customer uses 640 minutes, the monthly cost will be $247.


A) Find an equation in the form y= mx+b, where x is the number of monthly minutes used y is the total monthly cost of the NextFell plan.


Answer: _____



B) Use your equation to find the total monthly cost if 949 minutes are used.


Answer: If 949 minutes are used, the total cost will be _____ dollars.