isaileen1213 isaileen1213
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If twelve juice boxes cost $4.20, how much would fifteen juice boxes cost?

Respuesta :

lidiyaassaye97
lidiyaassaye97 lidiyaassaye97
  • 21-12-2020

Answer:

12=$4.20

15=x$ crisscross

12*(x$)/15*$4.20

= 15*4.2/12=x

x=5.25$

Answer Link
nanafiker22
nanafiker22 nanafiker22
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

12=4.20

15=x

x=15*4.20/12

x=63/12

x=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Correctly label the components of the respiratory system. Posterior nasal aperture Nasal cavity Larynx Pharynx
solve the inequality and tell weather it has infinite or no solutions [tex]4(3-2x)\geq -4[/tex]
what the simplified form of 3
Which of the following grows on a tree? el cerdo el pollo la fresa el limón
who is the bravest human in the World​
Which of these numbers is irrational? O A. v3 OB. 0.25 O C. 1 O D. V9
Cite paragraphs with lines from the dollhouse by Katherine Mansfield supporting the essential question “what makes us who we are?” I need at least 2-6 lines Key
What was an injustice that Hürrem Sultan had to overcome?
Write an explicit rule for the sequence -20, -13.-6, 1,8
What is the answer to 8h+7 (2+4h)