jadejac
jadejac jadejac
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada


Keisha is saving money to buy a game. So far she has saved $12, which is three-fourths of the total cost of the game. How much does the game cost?

Respuesta :

nmjance nmjance
  • 21-12-2020
16 dollars to get the game
Answer Link
littlemiss9183
littlemiss9183 littlemiss9183
  • 21-12-2020
$16
if you divide 12 by three to get the three parts you get 4. each fourth of the price is $4. you then multiply that by 4 to get $16
Answer Link

Otras preguntas

die PFELEA21. Based on the passage, how did Berry's personalityaffect his career?​
Which of the following graphs could be the graph of the function f(x) = x4 + x3 – x2 – x?
Math question please help :)
Help me pleaseeee :)
How far could an object go in three minutes if it starts at 2 m/s But speeds up to 19 m/s
SEQUENCES AND SERIES QUESTION 1: The 8th and 20th terms of an arithmetic sequence are respectively equal to the 6th and 8th terms of a geometric sequence. In th
can i drive to school and work with my learners permit? florida
WHATS THE SLOPE FAST CORRECT ANSWER = Thanks + Brainliest + 5 stars + 8 points
Given: AD = BC and BCD = ADC Prove: DE = CE
Identify two examples that support the author's claim that America loves doughnuts.