Grdewjdihwcr Grdewjdihwcr
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for 3.60.Write and solve an equation to find how much molly paid for each apple.

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 22-12-2020

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

We know that Molly paid $3.60 for 8 apples, that means that $3.60 is consisted of 8 equal prices (each price is equal to the cost of one apple). From here we can make an equation.

Let "a" be the price of one apple, then

8a = $3.60

8a / 8 = $3.60

a = $0.45

Now we know that Molly paid $0.45 for each apple in the bag.

Answer Link

Otras preguntas

I just need to know the angle
B 20° ? A 4. С ( I need an answer )
A solution of ammonia NH3(aq) is at equilibrium. How would the equilibrium change if NH4+ were added to the solution?
I would like some help pleas ​
The Monkees Paul how does the author creates suspense at the end of the short story ?
What do the readings of voices of an emerging nation reveal about diversity within the new nation
What is the equation of the following line written in slope-intercept form?
Analyse THREE roles of the media and discuss negative effects of restricting these roles in a democratic society , according to gender based violence
1. Who was Ella and why did Richard like her?
help pls being timed 20 points Residents who want to stop a proposed landfill are likely to get the most help from their US senators. state legislators. federal