shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

True or false. oceanic lithosphere is created at divergent boundaries?
At 333 k, which of the pairs of gases below would have the most nearly identical rates of effusion? a. n2 and o2 b. n2o and no2 c. co and co2 d. no2 and n2o4 e.
Can anybody figure out those fractions from least to greatest
shirley graphed the line shown on the coordinate plane
542 + 3,824 =742 + what
Identify a central idea of the selection from “How We Entered World War I.” Fear of losing territory in the Southwest to Mexico was the major factor in the Unit
1.Joanna is filling bags with candy. Each bag has 5 pieces of candy. Joanna wants 2/5 of the candy in each bag to be chocolate bars. Solve using the table. 2.
WILL BE MARKED THE BRILLIENST what is density?
Which expression is equal to p + (m + n)? pm + n (p + m) + n (p + m) ⋅ n p + mn
In a standard deck of cards there are 13 spades, 13 clubs, 13 hearts, and 13 diamonds. The spades and the clubs are black and the hearts and the diamonds are re