249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 22-12-2020
8.25/3 = $2.75 per ice cream
2.75 * 2 = $5.50
It would cost $5.50 for 2 ice cream
Answer Link

Otras preguntas

President roosevelt called his domestic policy:
Rick is overweight and will soon get hypertention which diet is best for rick
Explain how to prepare 100ml of a 1.0 m ki solution
Vidalia georgia, like many parts of the south, is associated with the farming of one particular crop. what crop is vidalia famous for?
How do you find domain and range
Of the ice cream cones sold yesterday at percy's ice cream shop, 1/3 were chocolate and another 1/2 were vanilla. what fraction of the ice cream cones sold were
The GCF of 28x^3 and 16x^2y^2
The purpose of the Twelfth Amendment is to a. allow the electors to cast separate ballots for president and vice president. b.abolish slavery. c.grant Native Am
Which of the following choices below best describes the reasoning behind the pilgrams creation of the Mayflower Compact, which in essence stated that they would
Explain how you would find the sign of the quotient 32 divided by -2 divided by -16÷4