249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

c. 3 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost? Explain how you know.

Respuesta :

nataliasloving
nataliasloving nataliasloving
  • 22-12-2020
The answer is $1.65
Answer Link
lykabelle
lykabelle lykabelle
  • 22-12-2020

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

You can get the cost of each banana by using the division operation. All you have to do is to divide $0.99 by 3.

  • 0.99 ÷ 3 = $0.33

Each banana costs $0.33

Now that you know the cost of each banana, you may now get the cost of 5 bananas by using the multiplication operation. All you have to do is to multiply $0.33 by 5.

  • 0.33 x 5 = $1.65

Therefore, 5 bananas cost $1.65.

Answer Link

Otras preguntas

Backpackers often use canisters of white gas to fuel a cooking stove's burner. If one canister contains 1.45 L of white gas, and the density of the gas is 0.710
What is the GCF of 35,42,38
20%of 120 is what number
right a word phrase for 10x + 7z
Ted's patio is the shape of a right triangle. Tell how he should determine the area of the patio.
Which number has the greatest absolute value? a. –20 b. 10 c. 0 d. –10
Which early religious movement played a key role in developing democratic thought and individual freedom-- ideas which helped usher in the American Revolution?
Solve the equation for y. 5x – 7y = 10 A. y=-7/5x-7/10 B.y=7/5x 10/5 C. 5/7x-10/7 D. -5x-7
Need help on 2 world history questions multiple choice: 1. The ____ killed one in every three people. A. Hundred Years' War B. Crusades C. Bubonic plague D. Hol
What are 3 services offered by medical offices