FightClub5409 FightClub5409
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nadeen bought a magazine for $7.50 and two sandwiches that cost the same price. She spent a total of $20. How much did each sandwich cost?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 23-12-2020

Answer:

Each sandwich cost $6.25

Step-by-step explanation:

Subtract the price of magazine then divide the remaining amount with 2 since the price of sandwiches same

(20 - 7.5) ÷ 2 = 6.25

Answer Link

Otras preguntas

02.4) Calculate the charge and give the unit when a current of 0.15 A flows around the circuit for 20 seconds. [3 marks) 02.5) Calculate how much energy is tran
How do I work out the cumulative frequency in a graph I don't need the answers but I need a way to solve it
What elements, found on the right side of the periodic table, usually accept electrons and have a negative valence? A. metals B. nonmetals C. metalloids D. alka
Alex hangs each pair of pants and each shirt on a separate hanger. He has 51 hangers in his closet all holding clothes. Every time he buys 1 pair of pants he al
PLLZZ HELP I HAVE AN EXAMM PLLZZ
Convert 13 to a decimal.
I need two equations
How is this excerpt important to the poem as a whole? O It shows the exposition. O It introduces the main characters. o It shows the falling action. O It introd
use long or synthetic division to find the following quotients (x^3+2x^2!22x-45)÷(x+5) ​
Write the numbers in order from least to greatest. 0.3.0.5.-1.6.-1.35​