jessieCochrane1600 jessieCochrane1600
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Adam says that to find the total cost of the rice, you should multiply 3.5 by $1.89. Do you agree? Explain your reasoning.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 24-12-2020

Answer:

$6.615

Step-by-step explanation:

Okay, does the value 3.5 represent the quantity of rice bought?

Let us assume this answer is yes, then we can go ahead and estimate the cost of the rice as

Total Cost =1.89*3.5

Total Cost =$6.615

Answer Link

Otras preguntas

water can be found as ice, liquid water, and water vapor. Which of these types of water has the least density?
20 POINTS HELP FAST PLEASE!! What two forces are required for generators and electric motors to work? A: electricity and magnetism B: magnetism and thermal C:
Witch country was last to join the allied powers
not. 11. (3x3 – 13x – 10) = (x - 5)
Compare and Contrast: Two equations are listed below. Solve each equation and compare the solutions. Choose the statement that is true about both solutions. Eq
The function f(x) is shown
How might lower income tax rates for the middle class have contributed to the economic growth of the 1920s? A. By allowing the government to invest more money
Yes or no? Please help I will give brainliest
Explain how the NEGATIVES of the Industrial Revolution led to Karl Marx’s ideas of communism.
Write an argumentative essay in which you state and defend a claim about what it means to be successful