0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank with the present tense of the verb in parentheses Ud. _______ una salchicha. (almorzar) Thank you! @barnyardgal03 PS: Will award brainliest
PLEASE HELP ME FAST!!!!!!! Locate an example of social influence. Your friends are wearing designer clothes, so you do the same. You parents respectfully reso
What is 4+8 divided by 2 times (6-3) Pls answer ASAP
b. Scott wants to tip his taxicab driver 20%. If his commute costs $15, what is the total cost?
Wilson's fourteen points proposed at the end of world war 1 attempted to
What are two examples of mechanical weathering and two examples of chemical weathering?
A right triangle is _______ an equilateral triangle A. Never B. Sometimes C. Always
HELP Please!!! A line passes throught the points (6, 9) and (4, -2) Find the slope of the line - show all your work Write the equation of the line in point-slop
Which phrase describes the absolute age of a rock? does not provide an exact age is the number of years since it formed is the age compared to other rocks aroun
Paramedics require excellent mechanical skills. True False