ca8rleansBorces ca8rleansBorces
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

For $7.52, you purchased 8 pens and highlighters from a local bookstore. Each highlighter costs $1.09 and each pen costs $.69. How many pens did you buy?

Respuesta :

yondela2
yondela2 yondela2
  • 21-10-2016
p=number of pens
h=number of highlighters

p+h=8

1.09h+0.69p=752


p+h=8
minus h from both sides
p=8-h

sub that for p

1.09h+0.69(8-h)=7.52
1.09h+5.52-0.69h=7.52
0.4h+5.52=7.52
minus 5.52 from both sides
0.4h=2
divide both sides by 0.4
h=5

sub back

h=8-p
5=8-p
minus 8 frm both sides
-3=-p
mltiply both sides by -1
3=p



3 pens you bought
Answer Link

Otras preguntas

-4(c+2)<12 how do I shove this
A pure monopolist is selling 36 units at a price of 260. If the marginal revenue of the 37th unit is 51, then what is the price of the 37th unit?
hello sjjjjjjjjjj d ds
Watch the animation, which shows the dissolution of KMnO₄ on the molecular scale. How many K ions and how many MnO4- ions are formed for each KMnO₄ unit?
You are a graduate environmental engineer employed at the main Injune’s site of Lincone Energies, a comprehensive Natural Gas (CSG/UCG) company. You monitor the
Does the functionf(x,y)=x²/2+7y³+5y²−2xf(x,y)=x²/2+7y³+5y²−2xhave a global maximum and global minimum? If it does, identify the value of the maximum and minimum
10. In a market, one whole chicken is sold at $3 per kilogram. How much will a chicken cost if the mass of the chicken is 3 2/5 kg.​
What are the 3 types of phylogenetic tree?
Which of the elements of this scenario represent a flow from a household to a firm? This could be a flow of dollars, inputs, or outputs. Check all that apply. a
Help please like I need help now not later