Seudónimo Seudónimo
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

if 1 case of 500 20oz. cups cost 48.38 how much does one cup cost (show all work)

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

if 500 cups costs 48.38

than one cup will cost

48.38/500=0.096 cents per cup

Answer Link

Otras preguntas

four conditions which cause a metathesis reaction to occur?
Indicate in standard form the equation of the line passing through the given points. S(1/2, 1), T(1/2, 4) x = ?
how can you apply training principles to improve health related components of fitness
1) Which of the following explains why a bicycle uses a gear? A.)The gear increases the effort force needed. B.)The gear increases resistance force. C.)The gear
Check all that apply. If csc =13/5 , then: A. cos =5/13 B. sin = 5/13 C. tan = 5/12 D. sec = 5/13
Assume that y varies inversely with x. If y=7 when x=2/3, find y when x=7/3
a motorcycle cost $12,000 when it was purchased. the value of a motorcycle decreases by 6% each year. find the rate of decay each month and select the correct a
In 3 moles of ethane calculate the following. (a) no of moles of C atom. (b) no of moles of H atom. (c) no. of molecules of ethane.
Roxy's mother complains of pain and in her knees, and she says, "It's just something that happens when you get older." Roxy wants to avoid this as long as she c
All numbers divisible by 22 and 24 are also divisible by which of the following? 221 132 204 250 154