KKAteralleridge KKAteralleridge
  • 22-10-2016
  • Mathematics
contestada

. The cost of shipping a package is $4.75 for up to 1 pound, $8.75 for up to 2 pounds, $12.50 for up to 3 pounds, and $15.75 for up to 4 pounds. determine whether the cost is proportional to the weight of the package. explain your reasoning.

Respuesta :

Daff
Daff Daff
  • 22-10-2016
yes because as the weight goes up the price goes up
Answer Link

Otras preguntas

Which activity are healthy ways to reduce stress?
If one of two parallel lines is perpendicular to another line, the other of the two lines is ________ to the third line.A.parallelB.perpendicularC.congruentD.eq
A girl ran a mile in 8 minutes what was here speed in miles/min.?
Which newspaper broke the story on the watergate break-in and cover-up? a. the washington post b. the new york times c. the chicago tribune d. the london ti
How many moles are in 9.461 * 10^24 formula units of manganese(iii) dichromate?
a person who buys land and rents houses on it gets their power from where ?
11. Simplify the following expression: 35 + (–13) + (+8) – (–6). A. 24 B. 44 C. 50 D. 36
5 is what type of number? a. an integer b. a natural number c. a rational number d. a whole number
What is the purpose of the fruit that develops on a flowering plant?
12x times 5 equals 8x plus 26