perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

The point (0, -3) and has a slope of -3. write the equation of this line in slope-intercept form.calculator
Historically, the most potent union tactic when collective bargaining efforts break down has been the: strike. lockout. primary boycott. court injunction.
Specific safety information for managing incidents involving refrigerants and other chemicals (inhalation, spills, fires, etc) is found in the:
The temperature has been going down at a constant rate. In 5 hours it went down 15 degrees. Which expression best shows the temperature change each hour?
Where did Buddhism spread outside China? Who spread it?478-479 Where: Who:
Scientific knowledge is both long lasting and open to change. In your own words, explain why scientific knowledge should be re-examined and re-tested from time
8 meters in 10 seconds as a unit rate
Why do blue-eyed men prefer women with the same eye color?
What is the length of segment RT?
Synaptic vesicles in the axon terminal of a motor neuron contain what neurotransmitter