skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

Solve for X. please help
Determine the value of y, if x is 1. y = |x| +7 Help plsss
Read the following hypothetical social situations. There are some types of groups and relationships depicted in these situations. Now your task is to read and a
The dean of a major university claims that the mean number of hours students study at her University (per day) is at most 4.9 hours. If a hypothesis test is per
Which of the following rational functions is graphed below? 100 - 10 10 O A. Ax) = 3x=1 X-1 O B. F(x) = (x - 3)(x + 1) O C. F(X) = (x − 3)(x + 1) O D. F(x) = (x
Find the value of each variable​
What is meant by liquidation
Country Day's scholarship fund receives a gift of $ 185000. The money is invested in stocks, bonds, and CDs. CDs pay 4.75 % interest, bonds pay 3.3 % interest,
the bond Line formula of (C3H5)2O​
Scarlett can bake 10 cookies with each scoop of flour. Write an equation that shows the relationship between the scoops of flour x and the cookies y. Write your