Deagon1626 Deagon1626
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of eight apples cost $2.88 what's the cost of one apple finally unit rate by dividing $2.88 by eight

Respuesta :

EllieCy
EllieCy EllieCy
  • 22-01-2021

Answer:

0.36 ¢ for each apple in the bag. you can find that out bye dividing 8 by 2.88$ which will give you 0.36

Answer Link

Otras preguntas

Use the information below to tell when everyone is coming to the school dance tonight. Use the correct form of the verb venir in each response. ustedes (8:30)
Which correctly describes the net of a square pyramid?
Dentro de 15 años la edad de Jorge será el doble de la de Eduardo si hace 6 años la de Jorge era triple la de Eduardo, hallar la suma de las edades actuales de
Which type of plants would you expect to see growing fast after the flood
what is csc of angle b. reduce fractional answers to lowest terms
please choose all the statements that are TRUE!
Help..... Mark charged a battery. Each minute, the percentage of the battery's capacity that was charged increased by 2.5 percent. After 17 minutes of charging,
What can you conclude about the major f scale from its name ?
The melting ice cubes in the density experiment represented icebergs in the ocean. The expression "the tip of the iceberg" means you can't see most of something
A jar has 14 red, 8 orange, 12 green , and 16 pink marbles . What is the probability of drawing a pink marble if a single marble is drawn at random expressed a