LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

What role did Myles Standish play in founding the Plymouth Colony?
in circle C, QP and QR are tangent segments and m<PCR=120° What is m<PQR​
i need help on this pls
Which of the following would a scale be used to measure? the distance between two points on a trail the volume of water a fish tank can hold the weight of a
PLEASE HELP!!! Find the equation of this line. All three answers please!!!​
Which of the following is a true statement?
Put steps of stellar Evolution of a low mass star in order
Woody has a lasso is 11ft long. No peep has a lasso that is 23ft longer than wordy how long is no peep lasso
How do other characters contribute to theme?
Because it takes ________ to find jobs, frictional unemployment occurs because it is a world of imperfect information.