mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

What mass in grams of nacl would need to be added to 2051 g of water to increase the boiling temperature of the solution by 1. 500 °c? (kb for water is 0. 5100
If a firm decides to increase the depth of its offerings to address consumer preferences, what will it do
Which ways did African Americans resist discrimination in Texas?
Writing Workshop: Comparing Texts Write Your Literary Analysis Outline Write an outline for your three body paragraphs. Include topic sentences and supporting d
That was why she sought out Janie to friend with. "" Which phrase in this quote is nonstandard English?.
When did the first slaves arrive in the united states:.
what is the purpose of a signal phrase? (90 POINTS) PLS HURRYYY
Describe the magnetic field lines between like poles.(what is the direction indicated and why
Who is the only person to play in both a super bowl and world series?.
If the coefficient of kinetic friction between a crate and the floor is 0.20, how much force is needed to slide a 92 kg crate uniformly across the floor?