broorose860 broorose860
  • 22-01-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

A hot dog and three pickles costs $6.50. Two hot dogs and two pickles costs $7.00.

Respuesta :

hrishudev
hrishudev hrishudev
  • 22-01-2021

Answer:

pickle=1.5

hot dog = 2

Explanation:

hot dog =x

pickle=y

x+3y=6.5

2x+2y=7

2x+6y=13

2x+6y=2x+2y+6

4y=6

y=1.5

x+3(1.5)=6.5

x=6.5-4.5

x=2

proof

4+3=7

2x+2y=7

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

so the answer is 13.50

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Determine the volume of 15.64 grams of iron if its density is 2.27 g/cm3
HELP I WILL HIVE YOU BRAINIEST!!!!!! What producer (plant that makes their own food) tends to grow in dead zones, once excess nutrients have entered the water?
Help! (New User, sorry for the picture being badly taken!) Use The diagram to find the corresponding parts.Segments LM corresponds to segment ___.A: MLB: RQC: P
What were the positives that came about because of the Agricultural Revolution?
Elements are substances that are made up of... O Many types of atoms O Only one type of atom​
One similarity between the Supreme Court and The House of Lords is that they
This is a test or rehearsal of something new in order to evaluate the product.
HELP ME PLEASE !!!!!!!!
An international company has 17.900 employees in one country. If this represents 28.7% of the company's employees, how many employees does it have in total? Rou
How did the promise of a bill of rights seal the deal and create the constitution?