Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

You start your bicycle ride at the top of a hill moving East. You coast down the hill at a constant acceleration of 2 m/s^2. When you get to the bottom of the h
Please help I’ll mark brainliest!
Factorise 2 cubed divided by 2 squared? ASAP HELP
Hi, I was absent yesterday on my math class and I missed the whole lesson of yesterday , teacher gave us homework on delta math and I still quite do not unders
Which statement is true about Cuba's leadership? Cuba is led by the people's elected representatives in the legislature. Cuba is led by Cuba's Prime Minister an
Write each fraction as a decimal and as a percent.​
A. Dùng chữ số và kí hiệu biểu diễn các ý sau: 2 nguyên tử hidro ; 3 nguyên tử heli; 5 nguyên tử oxi; 6 nguyên tử sắt 19 nguyên tử nhôm; 15 nguyên tử photpho; 7
cho hai lực đồng qui có độ lớn bằng 9N và 12N. Độ lớn của hợp lực có thể là
Let g(x) = (x - 2)2. Find x such that g(x) = 25.
what is meant by archipelago of Asia​