Jonathanmejiajr107 Jonathanmejiajr107
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

A cleaning product sells for $0.75 a quart. Which equation can be used to solve for the total cost, C , of five gallons of the product?

Respuesta :

agl2
agl2 agl2
  • 22-01-2021

Answer:

C= 5 × ($0.75 × 4)

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon, multiplying the cost by 4 will give you one gallon of cleaning product. Multiply it all by 5 to get 5 gallons of the product.

Answer Link

Otras preguntas

an athlete who trains using plyometrics will develop the skills in
How can you tell one element from another?
how do organisms carry out chemical activities of life
sebutkan dua kelemahan sejarah sebagai seni
A friend is building a dog pen with an area of 150 square feet. Each side must be at least 5 feet long.a.List all the possible dimensions of the dog pen.b.What
how do you solve for x using the problem above?
How do you show that 2 objects are proportional using a table HELP QUICK!!
what is the square root of 4/25
2nd part to the first page. Identify each italicized expression. V if it's a verb. Gerund if it's a gerund. Part if it's a participle. Inf if it's an infinitive
Do you think its as true or false today as it was when the colonists and founders worked it's ideas into the constitution?