Zack252 Zack252
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada



A store sells
pound of beef for $0.75. If you are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers, using the unit rate, how much would it cost
0 A $3.00
O B. $12.00
O C. $18.00
O D. $24.00

Respuesta :

janiexoxo
janiexoxo janiexoxo
  • 23-01-2021
C
Hope this helps!!!!!
Answer Link

Otras preguntas

What was the "bread and circuses" policy, and how did Roman politicians benefit from it?
6. A clause from sentence (i) has been turned into a(n) _______ in sentence (ii). (i) Since she knew what the lecture was about, she didn't attend the meeting.
during which war was old Fort Jackson built?
What is the sentence order of the following sentence? Down the street marched the parade. A. natural B. inverted
How many "lifers" are in California prisons?
Which synonym describes the greatest degree of regret
What geographical barrier helped to protect Britain from an invasion by Napoleon? A. Mediterranean Sea C. Alps B. English Channel D. Pyrenees
What is the holy grail?
What was the outcome of the 1990 Myanmar election? How did the government respond?
The NAACP and SCLC are civil rights organizations started by impatient young blacks who wanted to see immediate progress. A. True B. False