tytzzstdst tytzzstdst
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

Can somebody help me out for brainliest please ?

Can somebody help me out for brainliest please class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-01-2021

Answer:

✔️(20, 16)

✔️(15, 12) = 15 pounds of beans cost $12

Step-by-step explanation:

✔️20 pounds of beans is represented by the ordered pair, (20, 16). On the graph, when beans (x) = 20 pounds, cost (y) = $16.

✔️Also, the ordered pair (15, 12) means that 15 pounds of beans cost $12. From the graph, when beans (x) = 15 pounds, cost (y) = $12.

Answer Link

Otras preguntas

I need to find the mean and the mode. What is the mode?
A penny, a nickel, a dime, and a quarter are tossed. What is the probability of obtaining at least one head on the tosses?
Why is the pizza box square the pizza circle and the slices triangles
Which sentence provides evidence that peoples tastes in food changed over the years of Julia Childs Career?   A. When many people rejected rich french foods , s
Why do birds fly? And also how to get rid of scariness of birds?
What is the range of the relation? {(1, 2), (2, 4), (3, 2), (4, 6)}  A.{2, 4}  B.{1, 2, 3, 4, 6}  C.{2, 4, 6}  D.{1, 2, 3, 4}Which relation is a function?  A.{(
How to prove Jack guilty in the lord of the flies book?
What is the range of the relation? {(1, 2), (2, 4), (3, 2), (4, 6)}  A.{2, 4}  B.{1, 2, 3, 4, 6}  C.{2, 4, 6}  D.{1, 2, 3, 4}Which relation is a function?  A.{(
Does the phrase "Dar de comer al perro" mean "to feed the dog" or "to give the dog something to eat"?
What do you measurement of capacity?