jackson690
jackson690 jackson690
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3 for a pack of 20 pencils. Find the cost per pencil.

Respuesta :

MeSayHi123531 MeSayHi123531
  • 24-01-2021

Answer:

20/3

Step-by-step explanation:

Answer Link
leoskipper24813 leoskipper24813
  • 24-01-2021

Answer:

15 cents right?

Step-by-step explanation:

3/20=.15

Answer Link

Otras preguntas

People use latitude and longitude lines mostly to identify
Is slang considered a type of English?
simplify the quotient 4.5x10(3) divided by 9x10(7)
Which word in the sentence is the predicate adjective? The Atlantic Ocean must have seemed endlessly vast to early sailors. A. vast B. Atlantic C. endlessly D.
Nixon’s southern strategy involved _____. a) abolishing the Office of Economic Opportunity b) criticizing court-ordered busing of school children c) establishin
Select the items that describe why consumption might increase during periods of economic growth. -Workers receive higher wages. -More people acquire jobs and ea
How many water molecules (H2O) can be produced from 6 molecules of hydrogen gas (purple) reacting with 6 molecules of oxygen gas (turquoise)? Which reactant is
the mathematical model C = 400x + 70,000 represents the cost in dollars a company has in manufacturing x items during a month. How many items were produced if
which statement about a difference between the north and south after 1820 is not true A. The North's population grew as immigrants arrived looking for work. B.
What is the act of making public facilities and other places open to all races?