diannacookielover
diannacookielover diannacookielover
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me please?? You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

usnepal0
usnepal0 usnepal0
  • 25-01-2021

Answer:

3x35.96= $107.88

If you get a 4th one for free

107.88/4 = $26.97 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Assume each pair of figures is similar. Find the missing side length using proportions.
Did Anthens have a access to the sea?
'yan daudu challenge the dominant norms of what aspect of northern nigerian culture
need help on solving problems with comon tangents
Which symbol if freedom is being described in our national anthem??? ASAP plz answer
How many neurons does elements X have if’s atomic number is 21 and its mass number is 76
solve the following proportion 7/9=n/36
what is the full form of computer
A toy company intends to ship out its entire stock of 13,264 toy trucks and four times as many toy cars
PLEASE HELP ME In ΔABC, find the measure of ∡A rounded to the nearest tenth. Triangle ABC where angle C is a right angle. AB measures 36 point 7. BC measures 1