Suzispangler6574 Suzispangler6574
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cost of cashews cost $2 more than peanuts. Gabriel orders 4 cans of cashews and 3 cans of peanuts the total cost was $56. Write an equation for the cost of peanuts

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 26-01-2021

Answer:

3x = 56 - (4x + 8)

Step-by-step explanation:

Let

Cost of peanut = x

Cost of Cashew = x + 2

Total Cost = Cost of Cashew + Cost of peanut

56 = (x+2) * 4 + x * 3

Cost of peanut: 3x = 56 - (4x + 8)

Total Cost = Cost of Cashew + Cost of peanut

56 = (x+2) * 4 + x * 3

56 = (4x + 8) + 3x

56 = 4x + 8 + 3x

56 = 7x + 8

56 - 8 = 7x

48 = 7x

x = 48/7

x = 6.86

Answer Link

Otras preguntas

I am a 10 letter word starting with i and ending with 'E. I have 5 vowels and an equal number of consonants. One consonant occurs twice consecutively. The insti
Resolve into factors: 81a3 + 3b3
कौन-सेर धोकक लोगों से मोकअच्छे है​
Which expressions have a value of 60 when h=3? Choose two correct answers. Group of answer choices 1....(h+1)^3 - 4 2.....(4h)^2 + 36 3....4h^2+ 24
i think of a number add 3 to it and multiply the results by 6 ​
A total of 710 tickets were sold for the school play . They were either adult tickets or student tickets. There were 60 more student tickets sold than adult tic
Wear a mask when spraying insecticides. right or not​
Find the slope plz tyy!!!
solve:3x=40+x pls solve this fast
who's up (if you answer u sus)