AikawaAisyah7412 AikawaAisyah7412
  • 25-01-2021
  • Health
contestada

Karen bought 3 lbs of cheese to serve at a picnic.How many oz of cheese did Karen buy? In the grade 5( lesson 11.7)

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 25-01-2021

Answer: 48 oz

Explanation:

First and foremost, we should note that 1 pound = 16 ounces. That is 1lb = 16oz. Therefore, since Karen bought 3 lbs of cheese to serve at a picnic, the amount of oz of cheese that Karen bought will be three multiplied by 16. This will be:

= 3 × 16oz

= 48 oz

Therefore, Karen bought 48 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

Why is the product of 8×8 called a square number
Fin the sum -11 + (-6) =
Which element has 16 protons in its nucleus? answer quickly who can help me with 9th physical science edgeunity? COMMENT
Which of the following is not considered an aspect of environmental health? Control of drinking water Control of hazardous chemicals Control of sexually transm
The scientific name for a dog is Canis familiaris. What does Canis refer to? A) the kingdom name B) the genus name C) the species name D) the order
which early historian chronicled the events of the first and second Persian war
Because it follows a natural cycle, water is a potentially __________ resource
Please help is in apex When Grendel says Unferth's "beard and hair hung straight down like seaweed" (86), what literary device is being used? A. Figurative
What countries were behind the iron curtain
Please help! This is about vectors. The answers are A) -14i + 7j B) -14i - 3j C) -20i + 7j D) -20i -3j