allisonc9856
allisonc9856 allisonc9856
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Martha goes to the grocery store to buy oranges . Oranges are on sale for $1.25 per pound . How much would 5 pound of oranges cost

Respuesta :

jennytheissen20 jennytheissen20
  • 25-01-2021

Answer:6.25

Step-by-step explanation:1.25x5=6.25

Answer Link
dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 25-01-2021

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

1.25 × 5 = 6.25

hope this helps...

Answer Link

Otras preguntas

Raquel ayuda si no entiende algo
what is reciprocal -9/11
As a result of World War I, what happened to the federal government in the United States? The scope of its power increased. The scope of its power decreased.
What are some instresting facts about the nuceulus?
Which statement best summarizes part of the ruling in Gibbons v. Ogden? Regulating interstate commerce is an abuse of power. A state can make laws that regulate
Bears will eat just about anything: berries, fungi, salmon, insects, and much more. Bears are _____. herbivores carnivores omnivores
Which of the following was responsible for coordinating the economy during World War I? Selective Service Act War Industries Board Council of National Defens
where is mt Kilimanjaro located?
which of the following was a conservative criticism of the Equal Rights Amendment
A test is considered to be reliable if _