sasha0143 sasha0143
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada



Which is the better buy: 4 pens for $2.60 or
12 pens for $7.20

Respuesta :

danniella59
danniella59 danniella59
  • 25-01-2021
12 pens is a better choice
Answer Link
SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 25-01-2021

Answer: The 12 pens for $7.20 is the better buy

Step-by-step explanation: each pen is 60 cents. While 4 pens for $2.60 would be 65 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Which two common themes of war literature are reflected in this excerpt? If in some smothering dreams you too could pace Behind the wagon that we flung him in,
WILL GIVE BRAINLIEST AND 30 POINTS! Peter calculated |5 + 13i| by finding Where was Petey’s mistake? He should not have used the Pythagorean theorem. He should
PLEASE HELP AS SOON AS POSSIBLE !!
Select all that apply. The equation of a line can be found for which situations? Two points on the line are known. Three points in the coordinate plane are know
why do boys hold in there feelings when there around a girl they like
Can anyone help me solve this equation? 4b+11=39
If p(x) = 2x2 - 4x and q(x) = x - 3, what is (pºq)(x)?
Cynthia is a union member at her company. She files a complaint against the union because of what she feels is an unfair rule. Which of the following is true? C
Llevo un collar bonito en ______ A) el cuello B) el dedo C) la cara D) la nariz
What is the value of x?