landrythompson00
landrythompson00 landrythompson00
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jose bought 11 pounds of rice for $6.
How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

jlsocool2
jlsocool2 jlsocool2
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

66

Answer Link
balesaaden78 balesaaden78
  • 26-01-2021

Answer:

0.6

Step-by-step explanation:

we have :

10 pounds of rice  

→

6

$

1 pound of rice  

→

x

$

we need to find  

x

x

1

=

6

10

→

x

=

6

×

1

10

=

3

5

=

0.6

I hope that was clear

Answer Link

Otras preguntas

how to do do this question I don't know how to do
Which song is the sound of music my favorite thing or somewhere over the rainbow who performed it who performed one other
Which loan words trends from Algonquin
Which gland is located at the front of the throat and controls the metabolic rate of cells, which is linked to a person's energy level and weight? a. adrenal g
All poems have some sort of rhythm. True or False
A new food source from the crossing of wheat and rye is called .
When nations try to maintain the balance of power they __________.
A(n) ______________ is something that is representative of another thing because it shares typical features of the thing it represents; also an illustration tha
The Treaty of Guadalupe Hildago ended the war with Mexico. True or False
To help divide a group into 4 teams, the teacher brought out a bag with equal numbers of 4 different colored popsicle sticks (green, yellow, blue, and red). Wit