hernan26 hernan26
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jaxon bought 8 2/3 pounds of apple at the Farmer's Market. If the apples cost $1.80 per pound, how much did Jaxon pay for the apples?​

Respuesta :

jmonayonjm jmonayonjm
  • 26-01-2021

Answer:

$15.6 or $16

Step-by-step explanation:

simply multiply 8 2/3 to $1.80

Answer Link

Otras preguntas

KOLBY READ 108 books in one year . if he reads the same number of books each in 5 months?
The measure of an objects mass and velocity is called what
why is the Marshall court considered so central to the nations history
What is a statement used to communicate one’s feelings in a nonconfrontational manner?
Which statement best explains how the structure of a starch molecule relates to its function? 1.A branching structure makes the molecule stronger. 2.A branching
Match each word with its closest synonym. A. innocuous ____bland B. nemesis ___force C. juggernaut ___enemy
after the pullman strike ended, the majority of workers did what
Where did fighting continue after the Spanish forces in Cuba had surrendered
Joe has some pocket money.He spends a fifth of it.He has 2 pounds left.How much pocket money did he have?
Individual traits are only influenced by a single allele. a. True b. False