25klixs
25klixs 25klixs
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 7-pack of board games costs $42.84. What is the unit price?
per game

Respuesta :

arc8mnt8es
arc8mnt8es arc8mnt8es
  • 26-01-2021
Answer: $6.12 per game.

Explanation: $42.84 divided by 7 = $6.12.

Would appreciate brainliest!
Answer Link
prashannasubedi22
prashannasubedi22 prashannasubedi22
  • 26-01-2021
Answer:

$6.12 per game

Explanation:

$42.84 divided by 7
Answer Link

Otras preguntas

what are the 4 features of buddhism?
Wat is linear regression
Is 5+ 3y=8 a linear function? Please explain
identify the property that justifies each statement. 1. m=n, so n=m. 2.
there are twelve people on the jury there were 4more man than women how many man were there/
what are the natural resources in south America?
Linear functions? Converting to different forms??How do I convert 2x + y - 3 = 0 to y=mx + b form? Thank you so much. :)I thought that it was general form...But
what are the natural resources in south America?
The profit function for a business is given by the equation P(x)=−4x2+16x−7, where x is the number of items sold, in thousands, and P(x) is the profit in thousa
How did glaciers change the land of the northeast region?