willowparks71
willowparks71 willowparks71
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?

Respuesta :

Kittenpeeps31
Kittenpeeps31 Kittenpeeps31
  • 26-01-2021

Answer: $1.28 = cost of 8 oranges

Step-by-step explanation:

$1.60 / 10 = cost of 1 orange

$0.16 = cost of 1 orange

$0.16 (8) = cost of 8 oranges

$1.28 = cost of 8 oranges

Answer Link

Otras preguntas

Help!!!! Number 21 please urgent
Read the following excerpt from the "The Jilting of Granny Weatherall" by Katherine Anne Porter:Such a fresh breeze blowing and such a green day with no threats
How did the second continental congress pursue a peaceful settlement with Britain
Which of the following tasks requires software? A Writing a paper on the history of Aztec sun godsB Creating a photo collage for your grandmaC Creating a web
Read the poem. My Cat A bump of black and white Is purring in my bed. And later on at night I find him near my head. The pillow quakes and quivers Like pudding
Match each pair of inverse operations.
How old was Abraham Lincoln when he died????
Who did the Emancipation Proclamation declare to be free? all slaves in the United States all slaves except those in the border states all slaves in Union terri
Which of the following molecules is an example of a carbon chain that is bent because of the carbon's ability to form double and triple bonds with other carbon
Which words have a prefix that means to toward or add to