airakhan1024 airakhan1024
  • 27-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of two pounds of cherries is
$8.58. What is the unit rate that describes the
cost per pound of cherries?

Respuesta :

ematthewssss6
ematthewssss6 ematthewssss6
  • 27-01-2021

Answer:

since you have 2 pounds, and spend $8.58 total, divide the amount you spent, but how many pounds you bought to get the unit rate which is $4.29

Step-by-step explanation:

Answer Link
DWRead
DWRead DWRead
  • 27-01-2021

Answer:

$4.29 per pound

Step-by-step explanation:

(8.58 dollars)/(2 pounds) = ((8.58/2) dollars)/pound =4.29 dollars/pound

Answer Link

Otras preguntas

A prospective buyer contacts Pam, a broker, about a house on the market. The buyer tells Pam that he does not like Asians, and asks her whether there are many A
PLS HELP QUICK DUE SOON
Calculate the average of the following numbers: 14, 8, -17, -8, 18?
In the given rate of 12,060 cows per 30 farms, what would be the unit rate per farm?
do these problems please
what did gorge Pickett do in the civil war
Help!plis! very easy!
Which amendment protects any rights that are not specifically mentioned within the constitution or the bill of rights?
Which nation signed a nonaggression pact with germany?.
2. Which statement identifies the purpose of the Declaration of Independence? "Governments are instituted among Men, deriving their just powers from the consent