zackmcnelly659
zackmcnelly659 zackmcnelly659
  • 22-02-2021
  • Business
contestada

Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2021

Answer:

★ Sometimes if you buy things that are bulky it's cheaper, while making also bigger meals that you share amoungst people

Explanation:

Hope you have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

Cowboys borrowed their dress, skill sets, and tools from which of the following cultures? Anglo and Hispanic cultures Asian cultures Scandinavian cultures Arcti
6 squared 2 divided by 2(3)+4
$16 is what percent is 80$
I NEED IDEAS FOR A DIGITAL STORYTELLING!!! PLZ GIVE IDEAS!!
What colors of visible light do green plant leaves absorb the most? A. green and red B. red and blue C. blue and green D. green and violet
The rate law for a hypothetical reaction is rate = k [A][B]. If the concentrations of A and B are both 0.020 moles per liter and k = 1.3 × 10-1 M-1s-1, what is
What are the components of phloem sap?
Compare the value of industrial education to that of liberal arts education.
A store sells T-shirts $10 each and jeans for $20 a pair. Anna spends $150 for T-shirts and jeans. she buys x T-shirts and y pairs of jeans. what is the equatio
What opinion does the cartoonist express about American protests of Russia's exclusion of Jewish Americans?